ETUSIVU   »   OHJELMAT JA PROJEKTIT   »   Tiedolla ja osaamisella kasvuun 
Tiedolla ja osaamisella kasvuun

Tiedolla ja osaamisella kasvuun on Varsinais-Suomen, Satakunnan, Kanta- ja Päijät-Hämeen sekä Pirkanmaan alueen yhteinen elintarvikealan yhteistyöhanke. Hankkeen tavoitteena on elintarvikealan yrittäjien osaamisen kasvattaminen, yhteistyöhön kannustaminen ja koko toimialan kasvun mahdollistaminen. Tavoitteeseen pyritään räätälöidyillä eri teemoihin keskityvillä infopäivillä, käytännön tekemisen mahdollistavilla "hands on" -koulutuksilla, yrittäjien tarpeesta nousevilla selvityksillä ja pilotoinneilla sekä koti- ja ulkomaille suuntautuvilla ammattimatkoilla.

Hankkeen kohderyhmänä ovat elintarvikealan pk-yritykset ja alan yrittäjäksi ryhtymistä suunnittelevat. Hankkeen toimenpiteet vastaavat sisällöltään ennen kaikkea pienten ja keskisuurten yritysten tarpeeseen.

Hanketta toteutetaan 1.1.2016–31.8.2018. Hankkeen koordinaattorina toimii Turun yliopiston Brahea-keskus ja osatoteuttajia ovat Pyhäjärvi-instituutti, Hämeen ammattikorkeakoulu sekä Ahlmanin koulun Säätiö.

Hanketta rahoittaa Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelma 2014–2020 (80 %) ja osallistuvat yritykset (20 %).

Hankkeen yhteyshenkilöt maakunnissa:
Varsinais-Suomi:
Sanna Vähämiko puh. 040 484 3556, sanna.vahamiko(at)utu.fi
Mervi Louhivaara puh. 0400 260 390, mervi.louhivaara(at)utu.fi

Satakunta:
Marko Jori puh. 050 380 1621, marko.jori(at)pji.fi
Timo Katila puh. 044 034 4061, timo.katila(at)pji.fi

Kanta- ja Päijät-Häme:
Sanna Lento puh. 040 509 6443, sanna.lento(at)hamk.fi

Pirkanmaa:
Eeva Ylinen puh. 0400 805 839, eeva.ylinen(at)ahlman.fi
Anu Tuomola puh. 044 796 0535, anu.tuomola(at)ahlman.fi

KYSY POIS -PALVELU
Askarruttaako sinua jokin elintarvikelainsäädäntöön, pakkausmerkintöihin, omavalvontasuunnitelman tekemiseen, logistiikkaratkaisuihin, markkinointikanavien löytämiseen tai muuhun ajankohtaiseen asiaan liittyvä kysymys?

Pääset palveluun tästä linkistä.

AMMATTIMATKAT
Liha-alan ammattimatka Irlantiin 9.−12.3.2017
Elintarvikealan viennin ammattimatka Vietnamiin 14.−22.10.2017

INFOPÄIVÄT
Eviran infopäivä; Tilalla tapahtuva myynti ja tarjoilu sekä omien tuotteiden jatkojalostus 6.9.2017 Hotelli Amado, Pori
Verkkokauppainfo 23.3.2017 Winnova, Liisanpuisto, Pori
Tuotekuvauksen perusteet 1.11.2016 Kauttualla
Marjanjalostuspäivä 18.10.2016 Kokemäellä
Suoramyynnistä ja omavalvonnasta  24.5.2016 Villilässä Nakkilassa








Kirjaudu
 Pyhäjärvi-instituutti, Sepäntie 7, 27500 Kauttua (Eura), puh. (02) 838 0600